LEX OZE III
Jaké změny nás čekají?
Dne 13. března 2025 byla prezidentem republiky podepsána novela energetického zákona (dále jen „EZ“) a dalších souvisejících zákonů (novela označována jako LEX OZE III), která přináší řadu důležitých změn pro českou energetiku. Přijetí LEX OZE III bylo nezbytné zejména pro splnění povinnosti České republiky zajistit transpozici směrnic EU, stejně jako adaptovat český právní řád na přímo aplikovatelné předpisy EU. Cílem přijetí LEX OZE III bylo zejména zjednodušení a modernizace energetického systému v České republice. Co vše novela přináší a jaký bude její dopad na spotřebitele, firmy a celý energetický trh? Níže shrnujeme podstatnou část změn.
Zjednodušení povolování menších elektráren
Jedním z hlavních cílů novely je podpořit obnovitelné zdroje energie. Novela například usnadňuje povolovací procesy pro výstavbu solárních a větrných elektráren, nově nebude nutné mít stavební povolení ani licenci od Energetického regulačního úřadu pro výstavbu elektrárny do výkonu 100 kW.
Podpora obnovitelných zdrojů a nová pravidla pro ukládání energie
Novela současně zavádí nová pravidla pro ukládání energie, tzv. akumulaci. Díky rozvoji akumulace bude možné efektivněji využívat přebytečnou energii, například z fotovoltaických panelů, která může být uskladněna do bateriového úložiště a využita později. Tyto uložiště mohou sloužit jako služby výkonové rovnováhy (SVR), a tím se podílet na zvýšení stability sítě v případě potřeby. S vyšším podílem obnovitelných zdrojů energie (OZE) na energetickém mixu roste právě tato potřeba po SVR.
Dosud česká legislativa nepočítala s bateriemi bez připojení ke zdroji výroby, a zároveň bylo připojení podmínkou pro využití velkokapacitních baterií, které jsou využívány pro stabilizaci sítě. Novela nově umožňuje využití tzv. stand-alone bateriových úložišť, které jsou již běžně využívány v zahraničí a které jsou považovány za velký krok kupředu, jelikož otvírají cestu širšímu využití pro stabilizaci sítě a vyrovnávání výkyvů mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Tato novela tak otvírá nové možnosti investorům v regulaci sítě.
Energetický regulační úřad nově bude oprávněn vydávat specializovanou licenci pro ukládání elektřiny do baterie.
Nové technologie pro lepší stabilitu sítě
Kromě nové úpravy akumulace přinese novela také nová pravidla pro agregaci elektřiny. Tedy sdružení více energetických zdrojů a spotřebitelů do agregačního bloku, což umožní lepší předvídatelnost spotřeby energie a snížení zatížení elektroenergetické sítě.
Sdílení energie mezi domácnostmi a firmami
Novela by také měla nově zajistit spotřebitelům ochranu před diskriminací při sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky. Obchodníci nebudou moci podmiňovat uzavření smlouvy zákazem nebo omezením práva sdílet elektřinu. Jejich ceníky pro sdílející a nesdílející zákazníky se mohou lišit pouze pokud obchodníci prokážou, že k odlišným cenám existuje v určitých případech ospravedlnitelný důvod.
Pravidla pro obchodníky a ochrana spotřebitelů
Novela také přináší změny pro dodavatele energií. Obchodníci budou nově povinni uvádět takzvaný index zajištění, což znamená, že firma musí uvést, kolik má předem nakoupeno elektřiny nebo plynu pro pokrytí poptávky svých zákazníků, což bude sloužit pro spotřebitele jako ukazatel rizika, zda by byla firma schopna ustát případné výkyvy cen na trhu.
Novela také nově oproti předchozí úpravě stanovuje výši smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy s dodavatelem. Dosud nebyla výše pokuty přesně ohraničena a obchodníci si tak mohli účtovat nepřiměřeně vysoké částky. Nově ovšem pokuta nesmí přesáhnout 40 % z hodnoty neodebrané elektřiny či plynu.
Podmínky pro solární elektrárny
LZE OZE III rovněž novelizuje zákon o podporovaných zdrojích energie (dále jen „ZPZE“). Jednou z kontroverzních změn je zavedení nových povinností pro prověřované výrobce. Prověřovaný výrobce je nový pojem ZPZE a rozumí se jím osoba, která provozuje prověřovanou výrobnu – výrobna elektřiny ze slunečního záření uvedená do provozu v letech 2009 a 2010 s výkonem 30 kilowattů a více. Prověřovaní výrobci budou muset každý rok provádět individuální kontrolu výnosnosti a v případě negativního výsledku přijdou tito výrobci o podporu. Prověřovaný výrobce má povinnost každoročně do 15. prosince sdělit operátorovi trhu, zda mu v bezprostředně následujícím kalendářním roce vznikne právo na podporu elektřiny nebo nikoliv. Podrobnosti individuální kontroly výnosnosti, konkrétně obsahové náležitosti sdělení dle předchozí věty musí dodatečně stanovit MPO ve vyhlášce, a to do pěti měsíců od publikace novely ve sbírce zákonů. Bez této vyhlášky zatím není zřejmé, co a jak mají prověřovaní výrobci vykazovat.
Závěr
Novela energetického zákona přináší řadu změn, které mají za cíl zmodernizovat českou energetiku a přispět k udržitelné budoucnosti. Zjednodušení výstavby obnovitelných zdrojů, podpora flexibility, akumulace energie a možnost sdílení přebytků elektřiny mezi domácnostmi jsou kroky, které pomohou zlepšit stabilitu energetické sítě, podpořit ochranu životního prostředí a zajistit větší soběstačnost. Obecná účinnost zákona nastává prvním dnem pátého kalendářního měsíce po jeho vyhlášení.
V případě zájmu o konzultace dopadů LEX OZE III do Vašich aktivit nás neváhejte kontaktovat.
Autor článku: Mgr. Ervín Pekař