„Croeso!” Tak nás přivítali naši partneři ze sítě CONSULEGIS EEIG na podzimní konferenci ve velšském Cardiffu. Po tradičním pozdravu („croeso“ znamená velšsky „vítejte“) měli zástupci naší kanceláře ve složení Martin KlimplJan KotíkMarek Novotný a Mikuláš Žížala na konferenci pořádané pod taktovkou místních kolegů z Capital Law Ltd a The Royal Mint nejen možnost probrat se zahraničními kolegy právní témata jako je vznikající regulace umělé inteligence nebo vliv ESG a lepší ochrany zaměstnanců na globální dodavatelské řetězce, ale i poznat Cardiff a jeho okolí nebo shlédnout zápas velšské reprezentace v rugby v atmosféře místního pubu.

Děkujeme Marlies HoecherlAlex Christen – Capital Law LtdGethin Bennett – The Royal Mint) a jejich spolupracovníkům za organizaci konference a kolegům (Anna Gil Martínez – BECERRA ADVOCATS S.L.PFlorian Bauer – Brödermann JahnNoa van Poppelen – De Advocaten van Van RietDr. Jennifer Meyer-Jüres – JSW RechtsanwälteLungisani Zulu – Equitas Legal PractitionersTanya Laidlaw – Quastels, a dalším…) za podnětné diskuse a vynikající společnost.

V prvním říjnovém týdnu byla Praha hostitelem „World Road Congress 2023“, nejvýznamnější světové události svého druhu.
Naše kancelář zastupuje v České republice zájmy Select Florida, organizace založené na podporu zahraničních investic a zahraničního kapitálu ve státě Florida.
Kongresu v Praze se zúčastnil pan Jared W. Perdue, ministr dopravy státu Florida, kterému naše kancelář poskytla na jeho žádost podporu a asistenci v rámci jeho pobytu v Praze.
V poslanecké sněmovně se pan Perdue sešel mj. s panem Martinem Kolovratníkem, poslancem, který se dlouhodobě zabývá dopravou a problémy s ní spojenými.

Vážení klienti,

dne 1. října 2023 nabývá účinnosti první část novely zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Nejzásadnější změny, které tato novela přináší, jsou následující.

  • Digitalizace právního jednání v souvislosti s uzavíráním smluv na dálku a s tím související právo zaměstnance od takovéto smlouvy odstoupit do sedmi dnů, pokud nebylo započato s plněním.
  • Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele a s tím související povinnost informovat zaměstnance o obsahu práce nejpozději do sedmi dnů od vzniku pracovního poměru.
  • Zavedení placené dovolené pro osoby pracující na DPP a DPČ, účinné od 1.1.2024 a s tím související způsob výměry délky dovolené (fikce 20hodinového pracovního týdne).
  • Příplatky pro osoby pracující na DPP a DPČ za práci během svátků, ve ztížených pracovních podmínkách, práci v noci a o víkendu.
  • Povinnost rozvrhovat osobám pracujícím na DPP a DPČ pracovní dobu ve formě písemného rozvrhu pracovní doby a seznámit je s ním nebo s jeho změnou nejpozději 3 dny předem.
  • Práce na dálku a s tím související náhrady nákladů zaměstnavatelem zaměstnanci.
  • Povinnost zaměstnance podat písemnou žádost o rodičovskou dovolenou alespoň 30 dnů před nástupem na rodičovskou dovolenou.
  • Zúžení okruhu písemností, pro něž platí přísnější pravidla doručování ve smyslu ustanovení § 334 až § 337 zákoníku práce, tedy vypuštění veškerých písemnosti týkající se vzniku a změn pracovního poměru a záznamu o porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce
  • Nová posloupnost doručování písemností zaměstnavatelem zaměstnanci, přičemž primárně je upřednostňováno doručování pracovněprávních písemností na pracovišti.
  • Elektronické doručování písemností zaměstnavatelem zaměstnanci po vzájemné dohodě, fikce doručení.

Podrobnější informace o jednotlivých změnách naleznete v přiloženém dokumentu.

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Advokátní kancelář Becker & Poliakoff se sídlem U Prašné brány 1078/1, Praha 1 hledá do svého kolektivu advokátního koncipienta / koncipientku s nástupem ihned.

Požadujeme:

– ukončené VŠ vzdělání v oboru právo

– pracovitost, spolehlivost, zodpovědnost

– AJ slovem i písmem, znalost dalšího jazyka výhodou

– dobré komunikační a organizační schopnosti

Nabízíme:

– zajímavou práci v příjemném pracovním prostředí

– velmi dobré platové ohodnocení + měsíční bonusy

– firemní benefity (MultiSport karta, stravenky)

CV s průvodním dopisem zašlete na e-mail: blahova@becker-poliakoff.cz

Zveme Vás na pracovní snídani spojenou s výkladem na téma pracovního práva a whistleblowingu.

V části zaměřené na pracovní právo Vás seznámíme se změnami zavedenými novelou zákoníku práce. Zaměříme se především na novou úpravu práce na dálku, úpravu týkající se zaměstnanců pracujících na DPP a DPČ, zjednodušená pravidla doručování a další.

Značnou pozornost budeme rovněž věnovat zákonu o ochraně oznamovatelů. Zaměříme se na nejdůležitější povinnosti, které zákon zaměstnavatelům přináší, zavedení interního oznamovacího systému, předcházení rizikům a další.

Akce se koná v pátek 1.12.2023 v 9:30 na adrese U Prašné brány 1078/1, Praha 1.

Svůj zájem o účast, prosíme, potvrďte nejpozději do pátku 24.11.2023 na e-mailové adrese office@becker-poliakoff.cz

Akce je pro účastníky zdarma.

Milý Karle, viděli jsme se naposledy na recepci při oslavě Dne nezávislosti na americkém ambasádě. Slíbili jsme si, že se zase uvidíme a probereme, co je nového. Nestihli jsme to. Nevím, jak vyjádřit smutek nad Vaším odchodem a jak Vám poděkovat za to, že jsme se s Vámi mohli seznámit, poznat Vaši laskavost, upřímnost, vzdělanost, čestnost a užít si Váš smysl pro humor. Nikdy nezapomeneme na večeře u Vás ve Vídni, společné návštěvy vinařů ve Wachau, na to, že jsme spoluvlastnili vinný sklípek ve Chvalovicích, na Vaši pozornost,  kdy každé Vánoce jsme od Vás měli kapra a stromeček. Bylo také ctí naší advokátní kanceláři být po Vašem boku.

Milý Karle, děkujeme Vám za všechno. A jak byste určitě chtěl, dáme si skleničku meruňkovice od Vašeho oblíbeného producenta Wiesera a vzpomeneme na Vás. Odpočívejte v pokoji. Vaši Martin a Monika

Dynamicky rozvíjející se česko-mongolská obchodní spolupráce vytváří přirozeně i poptávku na právní služby. 
Becker a její pražská kancelář je připravena právní podporu, se svými mongolskými kolegy, pro naše exportéry poskytnout. Samozřejmě rádi nabídneme své profesionální služby i mongolským podnikatelům v České republice, a díky svému členství v síti Consulegis i v dalších zemích. Důležitost mongolského trhu pro Českou republiku podtrhl ve svém projevu na půdě Mongolské obchodní komory i místopředseda vlády České republiky a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Navýšení kvóty pro mongolské pracovníky v České republice je také pozitivním krokem.

Becker a Poliakoff má tu čest pokračovat v podpoře PKF- Prague Philharmonia i v její 30-té jubilejní sezóně. Úvodní koncert, který pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma proběhl 6. září t.r. ve Dvořákově síni Rudolfina, a na kterém zazněly skladby Josef Suka a Antonína Dvořáka, byl struhujícím zážitkem. Následné setkání orchestru a jeho vedení se sponzory a podporovateli bylo příjemným vyvrcholením večera. Jsme hrdi, že jsme toho součástí.

Tradiční letní program společenských aktivit naší kanceláře zahrnuje i pravidelnou účast na hudebním festivalu v Českém Krumlově. Je nám ctí, že můžeme pozvat naše klienty a podpořit také vystoupení PKF – Prague Philharmonia, která v rámci festivalu také vystoupí. Krásné počasí, dobrá dramaturgie  a fantastické prostředí historického Českého Krumlova umocňuje naše zážitky. Přejeme festivalu mnoho úspěchů.

Tak jsme opět ve Varech. Letos proběhl již 19. ročník našeho tradičního setkání s klienty, přáteli a hosty MFF KV formou “pozdní snídaně” ve Francouzské restauraci hotelu Pupp. Děkujeme, že jste přišli – a organizátorům MFF KV a jeho prezidentovi, že můžeme být stále součástí této unikátní filmové přehlídky. 

Becker & Poliakoff, tak jako v minulosti, s hrdostí podpořil konání oslavy Dne nezávislosti na rezidenci velvyslance Spojených států amerických v Praze.